Týden prevence šikany a kyberšikany

Ve dnech 9. 12. 2019 – 13. 12. 2019 proběhl v naší škole cyklus přednášek kpt. PhDr. Jana Melši, pracovníka Krajského ředitelství policie Libereckého kraje - Odbor analytiky a kybernetické kriminality.
Přednášek se zúčastnili žáci 4. - 9. tříd, téma bylo přizpůsobené věku dětí. Čtvrťáci se věnovali zejména tématům šikany a okrajově kyberšikany.
Žáci 5. - 9. tříd se zamýšleli nad problematikou internetu a jeho fungování, nad riziky, se kterými se mohou setkat na internetu. Dozvěděli se, jak zabezpečit operační systémy zařízení, která používají a vyvodili si pravidla bezpečného internetu, mezi která patří zařazovat do přátel pouze kamarády, které osobně známe, mít v přátelích rodiče a veřejně prezentovat pouze sdělení, která jsou vhodná vyslovit právě před rodiči. Byla připomenuta skutečnost, že sdílení sociálních sítí dětmi mladšími 13 let je nezákonné.
Byla prodiskutována otázka nebezpečí sdílení sociálních sítí, žáci byli varováni před komunikací s lidmi, které neznají osobně a kteří směřují komunikaci na neznámé sociální sítě i před zveřejňováním osobních informací a fotografií na sítích. Zaznělo varování před přílišným mapováním svého života na sociálních sítích a dopadu na budoucnost (např. získání zaměstnání).
Dále byli žáci informováni o kybergroomingu a jeho prevenci, o sextingu a související právní odpovědnosti i osob mladších 18 let, o kyberšikaně, zákonné povinnosti nahradit škodu úmyslným porušením dobrých mravů po dosažení plnoletosti, o kyberstalkingu, riziku počítačových her, softwarového pirátství i netolismu.
Nejdůležitějším faktorem ochrany dětí před nebezpečími sdílení sociálních sítí a kyberšikany jsou však rodiče. Proto srdečně zveme širokou veřejnost na setkání s kpt. PhDr. Janem Melšou dne 5.3.2020 od 16 hodin do naší školy.

Předchozí Skanzen v Přerově nad Labem
Další Harmonizační programy žáků 6. tříd