Exkurze do sklářské dílny

V chemii jsme se učili o oxidech a o skle při distanční výuce. Ve čtvrtek 10.6. 2021 se nám spolu s žáky VIII.B podařilo konečně navštívit ateliér pana Davida Wünsche v Novém Boru. Tady jsme si uvědomili, že sklo opravdu používáme denně.
Zopakovali jsme si z hodin chemie, že sklo obsahuje především oxid křemičitý, který je v křemičitém písku, který je základem skloviny, ze které se sklo vyrábí. Vlastnosti skla se mění podle dalšího složení skloviny. Barevnost skla je způsobena další příměsí, například modré sklo získáme malým obsahem kobaltu a zelené přidáním oxidů železa. Z barevných skleněných tyčí jsme si vyzkoušeli foukání baněk ze skla zahřátého nad kahanem. Pan Wünsch nám ukázal výrobu závěsné ozdoby se stříbrem ze skla, kterému říkáme SIMAX a je velmi odolné i proti výkyvům teplot.

foto:  Jana Šolínová

Předchozí Druháci a třeťáci na výletě
Další Poslední výlet žáků 5. tříd