Návštěva Památníku Terezín

Ve středu 11. května 2022 žáci devátého ročníku navštívili Památník Terezín. Prohlédli si Národní hřbitov Terezín. Pak pokračovali do Malé pevnosti, v níž si v červnu roku 1940 gestapo zřídilo svou věznici.  Prohlídkový okruh přiblížil otřesné podmínky, v jakých zde žili vězni za obou světových válek, zejména pak za druhé světové války. Průvodkyně seznámila žáky s fungováním věznice, s místy, kde byli vězni přijímáni, kde odevzdávali své osobní dokumenty a šaty, jak dostávali vězeňský oděv, včetně talíře, lžíce a deky.
Žáci prošli také tunelem v opevnění, který je dlouhý více než 500 m a který vyúsťuje na popraviště, kam odsouzení přicházeli tzv. Branou smrti z Malé pevnosti.
V místním kině žáci viděli zachovalou část dokumentu, který byl natočen pro návštěvu delegace Mezinárodního výboru Červeného kříže( 23. června 1944) a který byl pečlivě připraveným divadlem – delegaci bylo nakonec předvedeno celkem šťastně si žijící „židovské sídelní město Theresienstadt“.
Malá pevnost měla charakter průchozí věznice, odkud byli vězni posíláni po určité době před soud nebo do koncentračních táborů.
Na závěr si žáci ještě prohlédli Muzeum getta.

Předchozí 26. ročník Českého dne proti rakovině i na naší škole
Další Pohár rozhlasu 2022